W zabawie biorą udział przynajmniej 2 osoby. Jednak im więcej osób (do ok. 12), tym lepiej.
Wszyscy uczestnicy ustawiają się w kółeczku. Do środka wchodzi jedna osoba. Podchodzi po kolei do każdego z uczestników i zadaje im po jednym, dowolnym pytaniu, np. „Jak masz na imię”?, „Co rośnie na jabłoni”? Każdemu z pytanych uczestników wolno jedynie odpowiedzieć „pomidor”. Jeśli ktoś powie coś innego lub zaśmieje się w trakcie odpowiadania, wchodzi do kółeczka i to on teraz ma zadawać pytania. Zamiast słowa pomidor, można ustalić inne hasło, np. „skarpetka”, albo coś, co trudno jest wypowiedzieć, np. „źdźbło”.
W innym wariancie tej zabawy ustalamy limit czasowy, np. 3 minuty. To czas jednej rundy, w którym pytający nie zmienia się z innymi uczestnikami, nawet jeśli ten się pomyli lub zaśmieje. Jeśli ktoś się zaśmieje, czy pomyli, musi prowadzącemu oddać fant – np. zabawkę. Po skończonej rundzie prowadzący wymyśla, w jaki sposób dany uczestnik może wykupić swój fant. Ma np. zaśpiewać piosenkę, powiedzieć wierszyk, zatańczyć lub wykonać jakieś ćwiczenie gimnastyczne. Kiedy wszyscy uczestnicy wykupią już swoje fanty, wyznaczamy nowego pytającego.
W jeszcze innej wersji tej zabawy, tylko jedna osoba jest „pomidorem”, a pozostali zadają jej pytania do momentu aż się zaśmieje lub odpowie coś innego. Potem kolejna osoba zostaje „pomidorem”. Aby wprowadzić element rywalizacji do tego wariantu, warto włączyć stoper. Kto dłużej będzie odpowiadał jedynie „pomidor” i nie zaśmieje się, wygrywa.