Do tej zabawy potrzebnych jest przynajmniej 4 uczestników (plus ewentualnie sędzia).
Tworzymy 2 drużyny. Na środek wychodzi jedna osoba – ochotnik z jednej z drużyn. Sędzia lub osoba z drużyny przeciwnej mówi szeptem do ucha ochotnika hasło, które ten będzie pokazywać. To może być np. jakaś czynność, rzecz lub pojęcie. O wcześniejsze przygotowanie haseł można również poprosić osobę nie biorąca udziału w zabawie (ta zapisuje je na karteczkach i zostawia do losowania).
Hasło odgaduje jedynie drużyna, której przedstawiciel stoi na środku. Musi on za pomocą gestów, w ustalonym limicie czasowym (np. 3 minuty) przedstawić hasło w ten sposób, aby drużyna je odgadła. Przed zabawą należy się umówić czy będą podawane kategorie haseł, czy też nie.
Za odgadnięcie hasła przyznajemy 1 punkt, za podpowiadanie słowne przez osobę pokazującą -1 punkt, a za brak podania hasła przed drużynę, 0 punktów.
W innej wersji tej zabawy zamiast pokazywać, ochotnik rysuje hasło na tablicy lub dużej kartce. W tym przypadku nie może on nie tylko podpowiadać słownie, ale również zapisywać słów, ani podpowiadać gestami. Formę zabawy można zmieniać co rundę – na zmianę pokazywanie i rysowanie.
Drużyny mogą zgadywać także jednocześnie, o ile mamy wcześniej przygotowane hasła na karteczkach. W tym wypadku, jeśli odgadnie drużyna, z której wyłoniono ochotnika, dostaje ona 2 punkty (gdyż ma o jednego zgadującego mniej), a jeśli odgadnie drużyna przeciwna, otrzymuje 1 punkt.
Zamiast tworzyć drużyny, można się umówić, że każdy odgaduje hasła indywidualnie. Wtedy każda osoba zbiera punkty dla siebie, a wygrywa ten, kto ma ich na końcu najwięcej. W tym wypadku koniczne będą przygotowane karteczki z hasłami lub osoba, która będzie je wymyślać, ale nie będzie brała udziału w zgadywaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *