W zabawie biorą udział przynajmniej 2 osoby. Potrzebna będzie także kreda i kamyk. Na wolnej przestrzeni należy narysować 6 lub 10 kwadratów (w zależności od wieku i kondycji uczestników), według schematu z załącznika.
Uczestnicy zabawy kolejno odwracają się plecami do rysunku i rzucają za siebie małym kamykiem. Pozostali trzymają się w bezpiecznej odległości, tak, aby nikt nie został przypadkiem uderzony. Osoba, która jako pierwsza trafi kamykiem na pole z numerem 1, zaczyna. Przeskakuje na jednej nodze kolejne pola: 1, 2, 3; na polach 4 i 5 staje w rozkroku (lewa noga na 4, a prawa na 5); następnie ląduje na 6 na obu nogach. Jeśli mamy kolejne pola, na: 7 znów skacze na jednej nodze; na 8 i 9 staje w rozkroku, a na 10 ląduje na obu nogach. Na polu 6 (lub 10 w wersji dłużej), uczestnik skacze w miejscu o 180º, aby się obrócić i analogicznie skacze z powrotem.
Jeśli się pomyli, przy następnej swojej kolejce powtarza skoki. Jeśli skoczy dobrze, odwraca się znów tyłem do rysunku i próbuje wrzucić kamyk na pole numer 2, a przy następnej kolejce skacze znów od pól 1 do 10 (lub 1 do 6). Tak postępujemy z wszystkimi polami po kolei.
Zabawę można modyfikować – narysować więcej lub mniej pól lub inny ich schemat; skakać na zmianę na prawej i lewej nodze, bądź na obu nogach jednocześnie; pominąć rzucanie kamykiem i skakać za kolejnością.
Pamiętajcie o odpowiednim ubraniu i sportowych butach. Teren do zabawy musi być płaski i nie powinno być to miejsce często uczęszczane przez inne osoby. Doskonale do zabawy nadaje się np. boisko. Poproście o pomoc osoby dorosłe, aby wskazały Wam odpowiednie miejsce i zadbały o Wasze bezpieczeństwo.