Poniżej przedstawionych zostało 10 propozycji zabaw angażujących różne zmysły. Potrzebnych jest przynajmniej dwóch uczestników. Zabawę można przeprowadzić również w większym gronie jako konkurs i ustalić system punktowania – kto najszybciej zgadnie lub będzie najbliżej prawidłowej odpowiedzi.

1. Słuch – Rozpoznawanie dźwięków.

Uczestnicy zabawy zamykają oczy. Na podstawie słyszanego dźwięku mają odgadnąć co to jest. Może to być na przykład szum liści, brzęk monety, szeleszczenie papieru lub dźwięk jakiegoś instrumentu.

2. Słuch -Rozpoznawanie głosów.

Gracz ma zamknięte (lub zawiązane) oczy. Na podstawie słyszanego jednego słowa ma zgadnąć kto je wypowiedział. Bardzo ciekawą i zabawną modyfikacją jest rozpoznawanie zmienionych głosów. To znaczy osoba, która wypowiada słowo, ma je powiedzieć na przykład bardzo cienkim lub bardzo grubym głosem (oczywiście nie szeptem).

3.Dotyk.

Uczestnik ma zawiązane oczy. Do ręki dostaje kilka przedmiotów. Na podstawie ich kształtu, wielkości i struktury ma rozpoznać co to jest (np. pluszowy miś, łyżka, zeszyt).

4.Smak.

Zgadujący ma zawiązane oczy. Do spróbowania dostaje potrawy o różnych konsystencjach i smakach (np. jajecznica, zupa jarzynowa, jabłko). Ma rozpoznać co to jest. W trudniejszym wariancie oprócz rozpoznania potrawy ma opisać jaki ma ona smak i jakich użyto składników (dobre do tego wariantu są np. bigos, sałatka).

5.Węch.

Gracz ma zawiązane oczy. Dostaje do powąchania różne potrawy lub naturalne olejki (w żadnym wypadku chemiczne, sztuczne produkty  jak np. środki czyszczące, bo mogą zawierać szkodliwe dla zdrowa substancje)! Uczestnik ma określić co wydziela zapach (np. jaka potrawa) lub czym pachnie (np. olejek waniliowy).

6.Wzrok – rozpoznawanie postaci.

Uczestnik dostaje zdjęcie z kimś z członków rodziny lub znajomych. Zdjęcie jest w dużej części zasłonięte – np. widać tylko nogi lub włosy. Uczestnik ma odgadnąć kto jest na zdjęciu. 

7. Wzrok – rozpoznawanie obiektów.

Zgadujący dostaje zdjęcie z jakimś słynnym obiektem (np. Wawel) lub znanym mu miejscem (np. jego szkoła). Zdjęcie jest w dużej części zasłonięte. Uczestnik ma odgadnąć co jest na zdjęciu.

8. Wzrok – odczytywanie niewidocznych obiektów.

Gracz dostaje kartkę papieru z bardzo małym zdjęciem, rysunkiem lub napisem. Zdjęcie, rysunek czy napis mogą być też podzielone na kilka kawałków w różnych częściach kartki. Do pomocy dostaje lupę. Za jej pomocą ma powiedzieć co jest na rysunku lub jaki widnieje napis na kartce.

9.Wzrok – dostrzeganie szczegółów.

Uczestnik dostaje do porównania dwa bardzo podobne obrazki. Ma znaleźć jak najwięcej różnic między nimi.

10.Wzrok – szacowanie.

Zgadujący dostaje obrazek, na którym jest dużo małych elementów (np. kropek). Musi oszacować ile jest ich na obrazku.

Oczywiście możecie wymyślić własne zabawy angażujące różne zmysły; pamiętajcie jednak o zachowaniu bezpieczeństwa, a najlepiej bawcie się pod nadzorem osób dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *