W tej zabawie biorą udział przynajmniej 2 osoby. Jeśli uczestników jest więcej, można bawić się jako jeden zespół lub podzielić się na dwie lub trzy drużyny. Jedna osoba jest prowadzącym. (Najlepiej jeśli będzie to osoba dorosła).
Prowadzący ma za zadanie ukryć skarb w ten sposób, aby inni nie wiedzieli gdzie on jest. Skarbem może być np. jakaś zabawka, albo piłka. Po ukryciu skarbu, prowadzący przygotowuje kilka zagadek. Pierwszą zagadkę dostajecie do ręki. Rozwiązanie tej zagadki (np. rebusa, zadania matematycznego, rymowanki, odczytanie mapy, odgadnięcie kształtu, rozwiązanie małej krzyżówki lub wykreślanki, itd.), ma doprowadzić Was do następnego miejsca, gdzie ukryta jest kolejna zagadka. Rozwiązanie ostatniej zagadki prowadzi do skarbu.
Nad rozwiązaniem zagadek może pracować wspólnie jedna drużyna złożona ze wszystkich uczestników.
Jeśli w zabawie uczestniczy więcej osób i chcecie podzielić się na drużyny, są dwa rozwiązania. W pierwszym startujecie po sobie w odstępach czasowych – np. 5 minut po pierwszej drużynie startuje druga, po kolejnych 5 minutach, trzecia. Dzięki temu pozostaje element rywalizacji, a uczestnicy mogą bawić się w obrębie swoich drużyn, unikając niepotrzebnych nieporozumień. Każda drużyna ma mierzony czas, w jakim uda jej się odnaleźć skarb. Najszybsza wygrywa.
Drugim rozwiązaniem jest przygotowanie osobnych zagadek i osobnych „dróg” do odnalezienia skarbu. Drużyna, która pierwsza go odnajdzie, wygrywa.
Poproście o pomoc w przygotowaniu osobę dorosłą, aby teren zabawy był miejscem bezpiecznym.