W grze biorą udział dwie lub więcej osób. Zabawa polega na tym, że uczestnicy stają się innymi postaciami – na przykład kimś z rodziny lub znajomych, bohaterem z bajki, zwierzęciem lub rzeczą. Na początek można ustalić kategorię, zwłaszcza, jeśli będą się bawić młodsze dzieci. Uczestnicy zabawy nie wiedzą kim są. Poprzez zadawanie odpowiednich pytań mają za zadanie jak najszybciej to odgadnąć. Trudność polega na tym, że wolno zadawać jedynie pytania zaczynające się na „czy” – to znaczy takie, na które możliwa jest jedynie odpowiedź „tak” lub „nie” (odpowiadający nie rozwijają dalej wypowiedzi).
Wariant I
Jeden z uczestników staje na środku. Na plecach ma przyczepioną kartkę z postacią, którą jest. Podchodzi kolejno do uczestników zabawy ustawionych w kółeczku i zadaje im pytania, na przykład: „Czy jestem człowiekiem”? Czy jestem kobietą? Czy jestem aktorem? I tak dalej, aż zgadnie kim jest.
Uczestnicy zabawy mogą być podzieleni na drużyny i liczyć czas, w jakim ich przedstawiciel odgadł hasło. Zwycięzca danej rundy (ten, który szybciej odgadł kim jest), zdobywa punkt dla swojej drużyny.
Można też po kolei wyznaczać uczestników zabawy i wyłonić zwycięzcę spośród wszystkich.
Wariant II
Wszyscy uczestnicy zabawy siadają w kręgu. Na małych, samoprzylepnych karteczkach zapisują postać, która ma być odgadywana. Następnie przyklejają karteczkę do czoła gracza siedzącego po prawej stronie. Trzeba uważać, aby nikt nie zobaczył jaką postacią będzie. Teraz każdy kolejno zadaje po jednym pytaniu zaczynającym się od „czy”. Wszyscy uczestnicy odpowiadają. Po każdym pytaniu uczestnik ma prawo podjąć jedną próbę zgadnięcia kim jest. Wygrywa osoba, która zgadnie najszybciej. Można wtedy zakończyć zabawę lub poczekać aż wszyscy uczestnicy odgadną swoje postacie i przyznać kolejne miejsca.
Zabawę można modyfikować także według swoich pomysłów. Na pewno będzie przy niej pełno śmiechu!